Jej wysokość mości wątróbka
Post ten nie bierze się z niczego. W swojej pracy udało mi się nakłonić już wielu pacjentów do dania jej szansy – a nuż uda się przekonać przynajmniej jednego z czytelników do spróbowania wątróbki?
Kto nie ryzykuje, nie pije szampana, więc do dzieła!
Jak? Gdzie? Dlaczego? Którą wybrać?
- Wątroba jest świetnym źródłem całego pakietu witamin z grupy B – zwłaszcza kobalaminy (witamina B12), ryboflawiny (witamina B2) oraz niacyny (witamina B3).
- Bogata w żelazo, cynk, miedź, selen
- W dobie boomu na mitochondrialną suplementację pqq oraz CoQ10 gdzie dalej ich szukać?
- SYCI!
- Około 19g białka na 100g produktu przy niskiej zawartości tłuszczu (na ketozie zawsze można dodać na wierzch sporą porcję masła).
- Jest najtańszą dostępną na rynku multiwitaminą! (średnio <10 zł za kg).
- Ze względu na wysoką zawartość witaminy A nie powinna być spożywana codziennie (z reguły sugeruję ograniczyć podaż do dwa razy w tygodniu). W przypadku kobiet w ciąży nie powinna być spożywana częściej niż raz w tygodniu.
- UWAGA! Wątroba odpowiada za usuwanie z organizmu szkodliwych dla zdrowia substancji, mogą się w nim gromadzić niebezpieczne metale w tym ołów i kadm. Jakość ponad wszystko. Pierwszym warunkiem powodzenia misji wątróbka jest jej zakup z ZAUFANEGO, wiarygodnego źródła. Przydają się tu znajomości oraz sprawdzone punkty sprzedaży mięsa.
Ranking wątróbek według kulagasynergy.pl
-
Wątróbka cielęca
Jest zdecydowanie wyborem numer jeden w mojej kuchni. Słodki smak oraz jakość przemawiają na jej korzyść.
-
Wątróbka wieprzowa
Pod względem wartości odżywczych (najwyższa zawartość białka) do rozważenia na równi z wątrobą cielęcą, smakowo według mnie odbiega.
-
Wątróbka drobiowa / wołowa
Bardzo rzadko decyduję się na drób przy zakupie mięsa – nie inaczej będzie tu w przypadku wątróbki.
Sposoby NA:
-
Przygotowanie
Po zakupie wątróbkę należy dokładnie wypłukać, oczyścić z żyłek, podzielić na mniejsze części. Niektórzy preferują wymoczyć ją przez kilka godzin – osobiście tego nie robię (już na pewno nie w żadnym mleku!), gdyż wątróbka cielęca, goryczki po prostu NIE MA. Z reguły doprawiam ją jedynie solą i pieprzem i smażę króciutko (po 30 sekund na stronie) na maśle klarowanym ghee z wybranymi dodatkami.
-
Z malinami
Doprawiona jedynie solą i pieprzem, podsmażona na maśle ghee wątróbka z musem malinowym to połączenie banalne jednak przepyszne w swojej prostocie. Posiłek można zabrać na wynos gdyż wątróbka smaczna jest przyrządzona tak na zimno jak i na ciepło. Sugeruję stopniowo przechodzić od formy podania mocno wysmażonej do coraz to bardziej krwistej.
-
Z cebulką i jabłkiem
Najbardziej typowy sposób podania w polskich domach. Szybka, tania, prosta propozycja obiadowa. Jabłko oraz cebulka podsmażone na oleju kokosowym przełamują specyficzny smak wątróbki. Serwowana na obiad z warzywami – w celu lepszej przyswajalności BEZ dodatku węglowodanów.
-
Pasztet
To zdecydowanie jedno z moich ulubionych propozycji śniadaniowych. Wykonanie pasztetu jest banalnie proste a do tego pozostawia nieskończenie wiele możliwości połączeń składników. W sezonie jesiennym proponuję do podrobów dodać puree z dyni oraz.. mąkę kokosową – w słodkim połączeniu smak wątróbki znika.
Dobrym pomysłem jest przygotowanie pasztetu na kilka dni, przykładowo w formie muffinów lub przygotowanie śniadaniowych kanapek na liściu sałaty:
-
Koktajl
Najprostszy sposób na „przemycenie” wątróbki u dziecka lub osoby chorej to zmiksowanie jej kawałka (około 50g) ze smakowo dominującymi nad nią składnikami . W kompozycji z bananem, mleczkiem kokosowym oraz kakao smak wątróbki nie jest w ogóle wyczuwalny, a komplet witamin z grupy B mamy dostarczony. Warunek powodzenia misji? Koktajl musi być przygotowany przez osobę inną niż ofiara przeznaczona do jego spożycia.
SMACZNEGO! 🙂