Początkowe spotkania (rozmowy) układają cały „tor” pracy ze sportowcem. Albo nas kupuje, albo nie. Albo zbudujemy z nim (nią) relację, a co za tym idzie zdobędziemy zaufanie, albo nie. Aby zbudować relację musimy mieć czas i przestrzeń, żeby wysłuchać i zrozumieć realną motywację zawodnika(czki). Ten zainwestowany początkowo czas sprawia, że cały proces przebiega płynnie, jest poukładany, a zawodnik(czka) chce od nas “coś więcej”. Generalnie praca z drugim człowiekiem wymaga zbudowania zaufania. W zawodowym sporcie ten wymóg jest jeszcze bardziej fundamentalny.
Z Pauliną w Be Compleat Prosport pracowaliśmy ponad rok czasu.
“Odezwałam się do Be Compleat z nadzieją uzyskania pomocy w kontekście bycia jeszcze bardziej profesjonalną zawodniczką i dołożenia kolejnej małej cegiełki, która pomoże mi być bardziej efektywną na boisku. Chciałam przede wszystkim zdobyć wiedzę, która pozwoli mi bez zastanowienia skomponować posiłki w poszczególne dni cyklu treningowego.“
Po roku pracy wspólnie zgadzamy się, że największym sukcesem całego procesu jest to, że odzyskała swoje zdrowie.
“Od kilku lat występował u mnie zanik miesiączki, o czym poinformowałam dziewczyny na samym początku. Jak się okazało niosło to dla mnie szereg zagrożeń dla zdrowia. Efektem naszej współpracy jest między innymi to, że dzisiaj na nowo mogę korzystać z aplikacji kalendarzyków menstruacyjnych.”
Wychodzenie z tego rodzaju zaburzeń wymaga od zawodniczki niesamowitej dozy cierpliwości, bezwzględnego zaufania, chęci nauki, poświęcenia i dyscypliny. Tak jak dla większości z nas pilnowanie kalorii nie jest łatwe (jemy z reguły zbyt dużo w kontraście do niskiego zapotrzebowania energetycznego), tak w tym przypadku należy wręcz rygorystycznie pilnować odpowiednio zwiększonej dostępności energii (czyt. jeść odpowiednio dużo & mądrze).
Stworzenie strategii żywieniowej wymaga od specjalisty nakreślenia planu na miesiące do przodu oraz zastosowania odpowiedniej periodyzacji żywienia (różnicowanie podaży energii i makroskładników
w zależności od obciążeń treningowych). Dalsza współpraca to bieżący monitoring procesu, reagowanie, dostosowywanie rozwiązań i ciągła edukacja. W końcu jeżeli prosisz, żeby ktoś jadł 2 razy więcej niż do tej pory to warto, żeby wiedział nie tylko “jak” ma to zrobić ale i “dlaczego”. Generalnie, jako specjaliści powinniśmy według mnie znacznie bardziej skupiać się na tłumaczeniu klientom/pacjentom dlaczego podejmujemy takie a nie inne działania (a nie tylko przekazywać im rozwiązania). Wyobraźcie sobie pracę
z taką zawodniczką polegającą na przekazaniu jej sztywno ustalonej diety na x dni i spotykaniu się z nią co miesiąc na konsultacji kontrolnej.
Proces Prosport współprowadziły dietetyczki sportowe z naszego zespołu: Agnieszka Kułaga i Aleksandra Kluba.