W dzisiejszych czasach, chcąc uzyskać pomoc z zakresu żywienia, na każdej możliwej stronie internetowej czy profilu w mediach społecznościowych dotyczących zdrowego stylu życia można przeczytać o tym, jak indywidualne podejście jest tam oferowane.
W tym artykule pragniemy przybliżyć Wam co dla nas oznaczają prawdziwie spersonalizowane metody i narzędzia pracy z drugą osobą. To, w jaki sposób obecnie podchodzimy do współpracy z Pacjentami to wypadkowa zebranych przez nas doświadczeń na przestrzeni lat.
Przeczytajcie, jak obecnie pracujemy i dlaczego warto zgłosić się do nas ze swoim problemem. Być może ten artykuł okaże się dla Was także przydatny, by ocenić czy pomoc, którą do tej pory otrzymaliście była faktycznie tak indywidualna jak Wam obiecano.
Dwie konsultacje przed opracowaniem strategii żywieniowej
Być może wielu z Was konieczność odbycia 2 konsultacji przed opracowaniem strategii żywienia wyda się zbędna. Z całą pewnością jest to innowacyjne podejście, ponieważ – jeśli ktoś z Was korzystał wcześniej z pomocy specjalisty – to zapewne zetknął się z dość sztampowym modelem pracy. Zatem przed spotkaniem należało uzupełnić ściągnięte ze strony internetowej / otrzymane od dietetyka materiały jak np. dzienniczek żywieniowy, przynieść je na wizytę, podczas której rozmawiało się głównie o tym, jak wyglądają posiłki w ciągu dnia i jakie ma się preferencje smakowe, a następnie otrzymywało się „jadłospis” (nie lubimy tego słowa), który albo spełniał oczekiwania i pozwalał osiągnąć upragnione efekty, albo nie. W drugim przypadku nie pozostawało nic innego jak poszukać kolejnego specjalisty lub całkowicie się poddać, uznając, że już nic nie da się zrobić, skoro kolejna próba zakończyła się niepowodzeniem.
U nas jest inaczej – zanim porozmawiamy o Twoim dotychczasowym żywieniu i tym, jak ono docelowo miałoby wyglądać, zapraszamy Cię na pierwszą konsultację. Została ona wprowadzona przez nas z kilku powodów:
1. Chcemy poznać Twoje „DLACZEGO?”, które spowodowało, że potrzebujesz pomocy z jedzeniem.
- Dlaczego swój pierwszy posiłek jesz o 12?
- Dlaczego wieczorem kończysz z paczką chipsów przed telewizorem?
- Dlaczego cały tydzień robisz wszystko, by być ” na diecie”, a w weekendy nadrabiasz z nawiązką?
- Dlaczego po raz kolejny musisz zaczynać od nowa i nie udało Ci się trwale zmienić swoich nawyków żywieniowych?
- Dlaczego tak bardzo zależy Ci na zmianie, że decydujesz się spróbować ponownie?
Jednak, żeby tak się stało, musimy zrozumieć, gdzie leży przyczyna problemów (często nie tylko my, ale również Ty sam).
- Nie masz wiedzy, by wyłapać błędy, które do tej pory popełniałeś/aś w żywieniu?
- A może masz już pewną wiedzę, ale nie potrafisz przekuć jej na realia?
- Żyjesz szybko, a Twoim priorytetem jest aktualnie praca i nie masz czasu na gotowanie, ale jednocześnie chcesz dobrze wyglądać?
- Zajadasz stres, negatywne emocje?
- Potrzebujesz osoby, która będzie Cię wspierać w procesie zmiany, bo szybko się zniechęcasz?
A żeby zrozumieć, potrzebujemy dowiedzieć się, jaki tryb życia prowadzisz, co jest dla Ciebie ważne w życiu, czego oczekujesz względem współpracy i nas jako specjalistów, na co musimy zwrócić szczególną uwagę. I co jest niezmiernie istotne – w jakim tempie Twoja zmiana ma zachodzić. Właśnie PO TO jest pierwsza konsultacja.
2. Wielu z Was to Pacjenci wymagający dietoterapii (z różnymi problemami zdrowotnymi i / lub zdiagnozowanymi jednostkami chorobowymi), którzy – przychodząc na pierwsze spotkanie – często przynosili ze sobą teczkę z wynikami badań czy szpitalnymi wypisami z ostatnich kilku lat.
- Nie wiedząc, kto przed nami właściwie siedzi, kim jest dana osoba – stawaliśmy przed wyzwaniem przynajmniej przejrzenia przyniesionych dokumentów, co zajmuje ogrom czasu (a de facto leży przede wszystkim w kompetencji lekarza) i nadawało konsultacji bardzo medycznego charakteru bez szansy dla nas na poznanie drugiej osoby, a czasami nawet na przeprowadzenie szczegółowego wywiadu.
- Nie sposób było zamknąć spotkania w standardową godzinę i często wymagało to od nas poświęcania sporo czasu po konsultacji, by przeanalizować dostarczone materiały i zastanowić się, jak możemy najlepiej pomóc, a gdzie omówienie z Pacjentem różnych możliwości / dalszych kroków, gdy już po 1 spotkaniu miał on otrzymać „indywidualne” zalecenia?
3. Widzimy, że im więcej czasu poświęcamy Pacjentowi, nie tylko od strony merytorycznej, dietetycznej, ale tak zwyczajnie, po ludzku – wiedząc o nim coś więcej niż tylko czy na śniadanie woli zjeść owsiankę czy jajecznicę – łatwiej jest nam zbudować atmosferę zaufania i szczerości.
- Dzięki temu Pacjenci wiedzą, że jesteśmy dla Nich nie tylko, gdy wszystko idzie po naszej myśli, ale ZWŁASZCZA, gdy w życiu wszystko się komplikuje i wydaje się, że nie ma szans myśleć jeszcze o sensownym zaplanowaniu żywienia.
Edukacja
Wprowadzenie dodatkowej godziny konsultacji, dało nam takżę możliwość szczególnego skupienia się na edukacji naszych Pacjentów. Obecnie mamy czas (i nigdzie nam się nie spieszy), by porozmawiać o Twojej dotychczasowej historii dietetycznej, wyjaśnić, dlaczego do tej pory nie udało Ci się osiągnąć zamierzonych efektów, dlaczego czasami dochodziłeś/aś do przysłowiowej ściany, gdzie popełniałeś/aś błędy i na czym teraz warto się skupić. Obecnie mamy także przestrzeń na to, by zbudować u Was świadomość żywieniową np. tłumacząc jak funkcjonuje ludzki organizm czy którymi elementami bilansu kalorycznego można skutecznie manipulować, by nie musieć od razu obcinać kalorii.
Jest też czas, by dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem, odpowiadać na pytania i wątpliwości, przedyskutować różne rozwiązania, dzięki czemu przez cały okres współpracy uczysz się słuchać potrzeb swojego organizmu i dopasowywać żywienie do siebie, a nie odwrotnie.
Specjalistyczne narzędzia pracy
Być może nie każdy z Was wie, ale pracujemy na własnej platformie, która stanowi połączenie programu dietetycznego, kalendarza wizyt oraz miejsca przeznaczonego do sporządzania notatek podczas konsultacji. Platforma jest wciąż udoskonalana i jedną z nowości, która pozwala nam jeszcze precyzyjniej niż dotychczas ustalać energetyczność diet naszych Pacjentów jest możliwość wprowadzenia do systemu pomiaru rozszerzonego.
Jest to narzędzie, które pozostaje nieocenione zwłaszcza w pracy ze sportowcami (ale nie tylko). W takim pomiarze możemy założyć różne obciążenia treningowe względem poszczególnych dni, co pozwala dopasować kaloryczność diety do danego dnia. Co więcej, mamy możliwość rotowania także makroskładnikami diety w skali tygodnia, by jeszcze lepiej dopasować interwencje żywieniowe, co pozwoli zmaksymalizować efekty treningów.
W pomiarze rozszerzonym możemy także do każdego dnia założyć ilość wykonywanych kroków, co przekłada się na dokładniejsze określenie parametru NEAT związanego z aktywnością spontaniczną. Zatem korzystanie z tego narzędzia świetnie sprawdzi się także u osób, które nie uprawiają sportu zawodowo, a jedynie chcą pozostać aktywne fizycznie.
Najłatwiej będzie to wyjaśnić na przykładzie – większość dietetyków, by wyliczyć całkowitą przemianę materii korzysta z prostego wzoru:
PPM * PAL = CPM, gdzie:
- PPM – Podstawowa Przemiana Materii, czyli minimum jedzenia / kalorii potrzebne dla podtrzymania Twoich funkcji życiowych
- PAL – Współczynnik Aktywności Fizycznej, zakładany w zależności od tego, ile się ruszasz i może on przyjąć wartość od 1,2 do nawet 2,4
- CPM – Całkowita Przemiana Materii, czyli ilość kalorii, którą musisz zjeść, by utrzymać wagę, biorąc pod uwagę to, jak aktywną osobą jesteś.
Równanie to niestety nie pozwala na dokładne oszacowanie zapotrzebowania kalorycznego. Wzorów, by wyliczyć PPM jest bowiem kilka i już ten wybór może generować rozbieżności dla końcowych wyliczeń. Większość dostępnych na rynku programów dietetycznych bazuje na takich wzorach jak Mifflin – St. Jeor czy Harris – Benedict, które – np. w kontekście sportowców – zaniżają wartość PPM. Wzory te bowiem bazują na obliczeniach uwzględniających całkowitą masę ciała, podczas gdy u sportowców zazwyczaj lepiej sprawdzają się wzory oparte o beztłuszczową masę ciała. Dlatego warto mieć świadomość, że dla różnych osób inny wzór może dać bardziej miarodajne wyliczenia. My w naszym pomiarze rozszerzonym możemy wybierać z wielu wzorów i zobaczcie sami jak wtedy zmieniają się liczby:
Kolejny problem powyższego uproszczonego równania to szacowanie współczynnika PAL – wyobraźcie sobie sytuację, gdy jedna osoba pracuje fizycznie np. w branży budowlanej, a druga ma siedzący tryb pracy, ale trenuje regularnie 5x tyg. crossfit na zaawansowanym poziomie i poza pracą pozostaje w ciągłym ruchu. Która z nich jest bardziej aktywna i wydatkuje więcej kalorii? Trudno powiedzieć. Czasami założenie odpowiedniego współczynnika PAL może okazać się problematyczne, co z kolei może odbić się na niedoszacowaniu/przeszacowaniu zapotrzebowania kalorycznego.
W BeCompleat mamy możliwość doprecyzować to, co składa się na PAL, a więc wspomniany już współczynnik NEAT (aktywność spontaniczna) oraz TEA (kalorie spalane podczas zaplanowanych treningów):
Dzięki takim założeniom, możemy stworzyć strategię żywienia szytą na miarę, dopasowując kaloryczność i rozkład makroskładników względem potrzeb treningowych danej osoby:
Oczywiście nie każda osoba potrzebuje aż tak precyzyjnych wyliczeń. Jednak wykorzystując pomiar rozszerzony łatwo możemy wytłumaczyć np. jak zwiększenie/zmniejszenie aktywności będzie przekładać się na liczby, a co za tym idzie możliwość realizacji celów sylwetkowych.
Dokonując obliczeń pamiętamy jednak o najważniejszym – człowiek to nie wzór 😉
- Żaden wzór nie bierze bowiem pod uwagę adaptacji metabolicznych (obiło Ci się o uszy? jeśli nie, poczytaj TU), które mogą zachodzić, jeśli masz już za sobą bogatą historię dietetyczną opartą na nakładaniu na siebie kolejnych restrykcji.
- Z obliczeń nie dowiesz się też, że prościej utrzymać długofalowo zredukowaną masę ciała jedząc i ruszając się więcej (zerknij TU).
Po to jesteśmy MY, żebyś o tych i wielu innych istotnych kwestiach mógł/mogła się dowiedzieć i stąd nasza przewaga nad każdym (nawet najbardziej dokładnym) kalkulatorem zapotrzebowania energetycznego.
Strategia żywienia
Może zastanawiacie się, czemu nazywamy przygotowywane przez nas diety ” strategią żywienia” czy „programem dietoterapii”. Otóż dlatego, że jest to jedynie pewien punkt wyjścia. Nie ma to być „jadłospis”, gotowa książka kucharska, po zamknięciu której nie wiesz, jak skomponować swój posiłek, żeby czuć się dobrze czy mieć energię na treningach.
Z biegiem czasu chcemy, żebyś mógł/mogła zaglądać do niej coraz rzadziej, żeby stanowiła ona jedynie pewną inspirację. W międzyczasie wspólnie wypracujemy bowiem założenia żywieniowe, które dyktuje głównie Twój tryb życia, a my jedynie szukamy rozwiązań, by im sprostać i by Tobie było jak najwygodniej.
- Chcesz gotować obiady na 2 dni? Nie ma problemu.
- Chcesz robić zakupy co 4 dni, a nie raz w tygodniu? Jak najbardziej
- Chcesz czasami zjeść poza domem? To możliwe.
- Chcesz się bardziej usamodzielnić i spróbować pracy z aplikacją do liczenia kalorii? Pomożemy Ci w tym.
- Czujesz, że Twoja świadomość żywieniowa jest na tyle wysoka, że możesz w końcu jeść intuicyjnie? Gratulacje. Tu chcieliśmy dotrzeć 🙂
Nasze strategie żywienia to nie tylko przepisy – to przede wszystkim plan na TWOJĄ zmianę w długoterminowej perspektywie, podzielony na kolejne etapy.
Plan, który wyposaża Cię w konkretne narzędzia pracy na drodze do zmiany, dopasowane do tego, czego potrzebujesz.
Stały kontakt
Zależy nam, by każda z osób, która do nas trafia była przeprowadzona przez cały proces od początku do końca, tzn. żeby ostatni etap współpracy zakładał stabilizację wypracowanych efektów. Chcemy, żebyś na samym końcu czuł/a się pewnie ze swoim sposobem odżywiania i umiał/a go utrzymać, niezależnie od tego, co wydarzy się w Twoim życiu.
Dlatego przywiązujemy szczególną wagę do tego, by spotykać się regularnie i rozmawiać o tym, co udaje się realizować, a co wciąż sprawia trudność i szukać alternatywnych rozwiązań.
Stały kontakt to jednak nie tylko regularne konsultacje. Stały oznacza wtedy, gdy go potrzebujesz, gdy masz pytania, wątpliwości, gdy coś się nie sprawdza i trzeba to zmienić. Czasami jest to kontakt mailowy, czasami telefon, a czasami Messenger czy WhatsApp. Niektórzy z naszych Pacjentów prowadzą dodatkowe raporty, które analizujemy na bieżąco.
Wszystko po to, byś finalnie czuł/a, że współpraca z nami umożliwia zmianę, która procentuje na wielu płaszczyznach Twojego życia.
Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci przybliżyć filozofię, która przyświeca nam w BeCompleat i teraz już wiesz, co oznacza indywidualne podejście i spersonalizowane żywienie.
Chcesz w końcu skutecznie zmienić swoje nawyki? Skontaktuj się z nami i umów się na pierwszą konsultację już dziś.