Psychodietetyka

Najczęściej zadawane pytania

1. Czym zajmuje się psychodietetyka?

Psychodietetyka – stanowi połączenie dwóch dziedzin nauki tj. psychologii oraz dietetyki i zajmuje się wpływem czynników psychologicznych na sferę żywieniową.

2. Kim jest psychodietetyk?

Specjalista psychodietetyk pracuje z pacjentem nad barierami psychologicznymi, które utrudniają utrzymanie prawidłowej wagi ciała. „Prawidłowa” w kontekście psychodietetyki oznacza taką, która jednocześnie pozwala pacjentowi czuć się komfortowo w swoim ciele, cieszyć dobrym zdrowiem oraz samopoczuciem, a także sprawnie funkcjonować w swoim otoczeniu.

3. Czy wizyta u psychodietetyka jest dla mnie?

Jeśli jesteś osobą, która:

  • wielokrotnie podejmowała próby zmiany nawyków żywieniowych, jednak bez satysfakcjonujących rezultatów,
  • „odchudza się całe życie”, a okresy restrykcyjnej diety przeplatają się z epizodami objadania
  • łatwo traci kontrolę w obszarze żywieniowym np. „zajada stres”,
  • odczuwa niezadowolenie z własnego wyglądu, co skutkuje narastającą frustracją i odbija się na jakości życia,
  • cierpi na zaburzenia odżywiania,
  • szybko się demotywuje,

warto skorzystać z pomocy psychodietetyka, który będzie towarzyszył w procesie pracy nad sobą, służył wsparciem oraz monitorował zmianę sposobu myślenia w kontekście relacji z jedzeniem.

4. Co mnie czeka na pierwszej wizycie?

Jeśli zastanawiasz jak wygląda współpraca z psychodietetykiem, możesz skorzystać z darmowej i niezobowiązującej konsultacji wstępnej, która potrwa 30 min. Dzięki niej uzyskasz informacje na wszelkie nurtujące Cię pytania.

Decydując się na regularne spotkania pierwsza lub dwie pierwsze sesje zostaną poświęcone na zebranie dokładnego wywiadu odnośnie problemu, który Cię sprowadza, jego historii oraz tego jak wpływa na on na Twoje codzienne funkcjonowanie itp.

Więcej informacji na temat konsultacji wstępnej i przebiegu pierwszej sesji znajdziesz w zakładce „Oferta – Psychodietetyka”.

5. Jak wyglądają kolejne konsultacje psychodietetyczne?

Kolejne konsultacje trwają ok. 50 min. Jest to profesjonalnie prowadzony cykl rozmów, kierowany przez specjalistę w taki sposób, by pacjent uświadomił sobie, co odpowiada za jego dotychczasowe niepowodzenia na polu żywieniowym. Psychodietetyk ma za zadanie wyjaśnić pacjentowi mechanizmy psychologiczne sterujące jego działaniami, które często przybierają postać błędnego koła oraz wytłumaczyć konsekwencje konkretnych zachowań. Odbywają się one w atmosferze zrozumienia i akceptacji, a pacjentowi gwarantowana jest anonimowość.

Więcej informacji na temat przebiegu kolejnych sesji znajdziesz w zakładce „Oferta – Psychodietetyka”.

6. Z jakich narzędzi korzysta psychodietetyk w swojej pracy?

W trakcie sesji wykorzystywane są różne techniki czerpiące z terapii poznawczo – behawioralnej. Często używany jest flipchart, by zapisać ważne wnioski lub rozrysować pewne mechanizmy. Istotnym elementem jest także psychoedukacja. Pacjenta zachęca się do prowadzenia dziennika sesji. W ramach zadań terapeutycznych dostaje on gotowe materiały, z którymi pracuje pomiędzy sesjami.

7. Czy wystarczy, że będę tylko przychodzić na sesję czy muszę robić coś więcej?

Ważnym elementem współpracy z psychodietetykiem jest również wykonywanie zadań terapeutycznych, które korzystnie wpływają na proces zmiany, sprawiając, że dokonuje się ona w sposób nieprzerwany.

8. Ile sesji z psychodietetykiem potrzebuję?

Liczba konsultacji psychodietetycznych uzależniona jest od złożoności problemu, z którym pacjent przychodzi, a także od poziomu jego motywacji oraz zaangażowania. Zazwyczaj jednak kilka – kilkanaście sesji psychodietetycznych pozwala pacjentowi odnotować postęp w zakresie realizacji ustalonych na początku celów.

Więcej informacji na temat zakończenia współpracy znajdziesz w zakładce „Oferta – Psychodietetyka”.

9. Jak często odbywają się konsultacje psychodietetyczne?

Początkowo częstotliwość spotkań jest najwyższa – raz na tydzień / 2 tygodnie. W miarę zbliżania się do wyznaczonych celów, gdy pacjent zyskuje coraz to większą pewność siebie oraz samodzielność, a ryzyko nawrotu problemu maleje, spotkania mogą odbywać się raz na miesiąc lub rzadziej.

10. Czy mogę przyjść na konsultację z bliską osobą?

Sesje psychodietetyczne odbywają się zazwyczaj w systemie jeden na jeden. Istnieje jednak możliwość uwzględnienia w nich znaczących dla pacjenta osób, jeżeli może to wspomóc proces zmiany.

Skocz do góry
Copyright 2019 - Więcej niż dieta - Kraków, Tarnów, Online
powered by