Dietoterapia

Najczęściej zadawane pytania

Spis treści

Przygotowanie do wizyty i jej przebiegu

2. Jak wygląda pierwsza wizyta?

Podczas pierwszej wizyty zbierany jest szczegółowy wywiad dotyczący dotychczasowego sposobu odżywiania oraz stanu zdrowia. Dlatego na wizytę należy zgłaszać się z wypełnionym wywiadem, dzienniczkiem żywieniowym oraz aktualnymi badaniami krwi, a w przypadku zdiagnozowanych chorób z całą historią choroby. Kolejnym elementem spotkania jest wykonanie analizy składu ciała. Umożliwia to nie tylko poznanie aktualnej masy ciała, ale także zawartości tkanki tłuszczowej. Na pierwszej wizycie nie dostaniesz programu dietetycznego – jego opracowanie i dostosowanie do indywidualnych potrzeb wymaga czasu. Przygotowane zostaną jednak pewne wskazówki i zalecenia do zastosowania podczas oczekiwania na program.

3. Jak się przygotować do wizyty?

Przed wizytą wykonaj badania krwi oraz w przypadku, gdy cierpisz na choroby, skompletuj posiadaną dokumentację. Wypełnij także wywiad dotyczący Twojego stylu życia oraz stanu zdrowia i ewentualnie przebytych chorób. Ponadto, koniecznie sporządź dzienniczek żywieniowy z okresu przynajmniej 4-5 dni – ważne jest, aby dzienniczek wypełniony był szczerze, dokładnie i sumiennie – wpisz wszystkie pokarmy, przekąski i napoje, które spożywasz. W celu zapewnienia wiarygodnych wyników analizy składu ciała, którą wykonamy podczas spotkania (metodą bioimpedancji elektrycznej – BIA), na 3 godziny przed wizytą powstrzymaj się od spożywania pokarmów, a na 24 godziny od intensywnego treningu. Badanie to wykonuje się stojąc boso na dostosowanej do tego wadze – proszę uwzględnij to w doborze stroju. Prosimy również o zgłaszanie się z pozytywnym nastawieniem i uśmiechem na twarzy 🙂

4. Jakie badania na nietolerancje pokarmowe najlepiej wykonać?

Polecamy badania nietolerancji pokarmowych  uwzględniających nadwrażliwość IgG  oraz IgA-zależną (np. badanie FOODSCAN IgG/IgA USBIOTEK)

5. Gdzie mogę wykonać badania laboratoryjne?

Po zapoznaniu się z sugerowanymi badaniami krwi [link] możesz zgłosić się z listą sugerowanych badań do swojego lekarza rodzinnego – część z nich powinna być zlecona w ramach NFZ. Badania, które trzeba będzie wykonać prywatnie możesz wykonać w dowolnym laboratorium analitycznym (np. Diagnostyka).

Program dietetyczny

1. Jak wygląda rozpisana dieta?

Program dietetyczny opracowany jest na okres 31 dni i przekazywany w Twoje ręce w twardej oprawie. Każdy z tych dni oraz każdy posiłek rozpisany jest osobno z uwzględnieniem ilości produktów niezbędnych do przygotowania potrawy oraz przepisu na jej wykonanie, o ile jest to konieczne. W programie znajdziesz również wyniki analizy składu i masy ciała wraz z założonymi celami kuracji– dzięki temu możliwe jest porównanie postępów po kolejnych wizytach. Do programu dołączana jest również lista zakupów oraz lista zadań kontrolnych, które ułatwią samokontrolę podczas stosowania programu.

2. Co jest podstawą dobrania odpowiedniej diety?

Priorytetem przy układaniu programu dietetycznego jest uzyskanie dzięki niemu poprawy stanu zdrowia, głównie za sprawą wprowadzenia elementów dietoterapii. Dlatego  niezbędne jest abyś wykonał badania, co umożliwi nam ocenę stanu Twojego zdrowia i odżywienia organizmu.  Naszym celem jest nie tylko uzyskanie przez Ciebie wymarzonej sylwetki, ale przede wszystkim poprawa samopoczucia i jakości życia. W zależności od ustalonego wspólnie celu dobierana jest zarówno wskazana energetyczność diety, jak i odpowiednie  rozłożenie makroskładniki oraz, jeżeli istnieją ku temu wskazania, kuracja wspierana jest suplementacyjnie.

3. Czy możliwe jest dostosowanie diety pod kątem zdiagnozowanych chorób?

Tak, poprawa stanu zdrowia i samopoczucia jest naszym priorytetem przy układaniu programu dietetycznego. Dlatego na wizytę zgłaszaj się z aktualnymi wynikami badań oraz ewentualną historią choroby.

4. Czy możliwe jest dostosowanie diety dla potrzeb sportowców?

Tak, opracowujemy również diety oraz programy suplementacyjne dostosowane do szczególnych wymagań sportowców. Do programów dietetycznych sportowców wprowadzamy również naszym zdaniem niezbędne elementy dietoterapii.

5. Czy możliwe jest ułożenie diety dla kobiet w ciąży lub karmiących ?

Tak, opracowujemy również diety dopasowane do szczególnych wymagać kobiet w ciąży i karmiących.

6. Czy w diecie rozpisywane są suplementy?

Suplementy nie są niezbędnym elementem rozpisywanych przez nas programów dietetycznych, jeżeli jednak istnieją ku temu wskazania to wprowadzamy je do Twojej diety po wspólnej konsultacji.

7. Czy możliwe jest ułożenie diety dla wegan lub wegetarian?

Przy układaniu programu zawsze staramy się wziąć pod uwagę preferencje żywieniowe pacjentów. Dietę jednak dostosowujemy  przede wszystkim do  stanu zdrowia.

8. Czy możliwe jest rozpisanie diet dla małżeństw/par/rodzinnych?

Tak, w przypadku gdy na wizytę zgłosicie się we dwie lub w więcej osób – np. para, rodzic z dziećmi itp., możliwe jest utworzenie tzw. diet równoległych, gdzie posiłki, lub część z nich, pokrywają się z zachowaniem indywidualnych potrzeb dietetycznych każdego z pacjentów. Prosimy o zgłoszenie takiej informacji podczas rejestracji.

9. Czy możliwe jest rozpisanie diety na podstawie grupy krwi?

Nie rozpisujemy planów żywieniowych na podstawie grupy krwi.

Tematy ogólne i organizacyjne

1. Na jaki okres układana jest dieta?

Dieta rozpisywana jest na okres 31 dni.

2. Czy możliwa jest konsultacja online?

Tak, istnieje możliwość współpracy online.

3. W jaki sposób można dokonać płatności?

Płatność możliwa jest tylko gotówką podczas wizyty, w toku dalszej współpracy istnieje możliwość płatności przelewem.

4. W jaki sposób można umówić wizytę?

Wizytę możesz umówić:

5. Czy otrzymam dietę na pierwszym spotkaniu?

Dostosowanie programu dietetycznego do indywidualnych potrzeb wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Nasze programy nie są dietami szablonowymi, gdzie dostosowuje się jedynie podaż kaloryczną. Dlatego, żeby program był w 100% dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb, preferencji i stanu zdrowia potrzebujemy do 14 dni na rozpisanie programu żywieniowego.

6. Czy na wizytę mogę przyjść z osobą towarzyszącą?

Tak, podczas wizyty może towarzyszyć Ci bliska osoba.

7. Czy możliwe jest otrzymanie rabatu?

Uzasadnione prośby proszę kierować na jeden z naszych adresów mailowych.

8. Ile trwa współpraca?

Sugerowane wizyty kontrolne odbywają się co około miesiąc czasu – możliwe jest również ustalenie innego harmonogramu wspólnych spotkań. Kontrolowanie przebiegu terapii jest ważnym elementem procesu. Podczas wizyt kontrolnych omawiane są rezultaty, przebieg kuracji, stan Twojego zdrowia – na tej podstawie wprowadzane są ewentualnie wskazane modyfikacje programu. Umawianie kolejnych wizyt kontrolnych uzależnione jest od Twojej woli.

9. Czy możliwe jest rozpisanie planu treningowego?

Tak, rozpisanie planu treningowego stanowi odrębną usługę. Prośbę taką zgłoś podczas wizyty lub na naszą skrzynkę mailową.

Zasady stosowania programu

1. Co zrobić w przypadku wątpliwości w trakcie stosowania diety?

Wszelkie prośby i uwagi odnośnie diety notuj i zgłaszaj na wizytach kontrolnych.

2. Czy produkty rozpisane w diecie ważymy surowe czy po obróbce termicznej?

Produkty zawsze ważymy na surowo, przed obróbką termiczną (chyba, że zaznaczono inaczej w opisie). W przypadku produktów zawierających niejadalną skórę (np. banan, awokado), pestkę (np. awokado) lub kość, uwzględnij jedynie wagę jadalnej części produktu.

3. Czy trzeba zjadać całość rozpisanych posiłków?

Zarówno jakość rozpisanych posiłków, jak też gramatura poszczególnych składników składają się na bilans makroskładników posiłku, dlatego wskazane jest przestrzeganie ilości spożywanych posiłków. Jeżeli jednak stanowi to problem, szczególnie w początkowej fazie terapii, nie zmuszaj się do zjadania całości posiłku. Z czasem organizm przywyknie do nowych porcji i innej jakości posiłków i zjadanie zalecanych porcji stanie się łatwiejsze.

4. Czy można wymieniać posiłki rozpisane w programie?

Tak, istnieje możliwość równoległej wymiany posiłków. To znaczy, że zmiana może dotyczyć  tylko tego samego rodzaju posiłku – śniadanie wymieniamy na inną, dowolną propozycję śniadaniową, należy postępować analogicznie w przypadku obiadu, kolacji, czy przekąski.

Skocz do góry
Copyright 2019 - Więcej niż dieta - Kraków, Tarnów, Online
powered by